karmienie kota po sterylizacji

Czym karmić kota po zabiegu sterylizacji?

Czym karmić kota po zabiegu sterylizacji?

Po zabiegu kastracji wykonywanym w przypadku kota mamy do czynienia z wytworzeniem się nowej równowagi hormonalnej. Przyczynia się to do rozwoju nadwagi, a także do zaburzeń w metabolizmie glukozy. Koty po sterylizacji powinny więc otrzymywać pokarm dopasowany do swoich specyficznych potrzeb – zbilansowany, kompletny i charakteryzujący się stałym składem. Na rynku coraz więcej jest zresztą karm gotowych przeznaczonych właśnie dla tej grupy kotów.

Szczególna uwaga, jaką poświęca się żywieniu kotów po sterylizacji, nie powinna być zresztą dla nikogo zaskoczeniem. Te często mają do czynienia nie tylko z otyłością i nadwagą, ale i z chorobami takimi, jak cukrzyca i schorzenia dolnych dróg moczowych.

Karma dla kota po sterylizacji

Karmienie kota po kastracji przewiduje w pierwszej kolejności podawanie mu pokarmu, który będzie nie tylko kompletny, ale i zbilansowany. Nie można też zapominać o jego kaloryczności, ta bowiem powinna być nawet o 30 procent niższa niż zazwyczaj. Żelazny rygor powinien obowiązywać przede wszystkim podczas pierwszych miesięcy po zabiegu, właśnie wtedy bowiem koty mają tendencję do przybierania na wadze. Jeśli opiekun zaniedba tę kwestię, musi liczyć się z często bardzo poważnymi konsekwencjami takimi, jak choćby cukrzyca oraz groźne choroby wątroby. Jedynym wyjątkiem od wspomnianej reguły jest tak zwana wczesna sterylizacja. Bardziej liberalne podejście można też zastosować w odniesieniu do kota szczególnie aktywnego, charakteryzującego się zwiększonymi potrzebami energetycznymi. Nawet w takim przypadku wskazana jest jednak regularna kontrola kociej masy ciała.

sucha karma dla kota po sterylizacji

Najlepsza karma dla kota po sterylizacji

Poszukując karmy dla kota poddanego zabiegowi sterylizacji nie trzeba się martwić. Na rynku nie brakuje karm stworzonych właśnie w tym celu. Ich znakiem rozpoznawczym nie jest zresztą wyłącznie niższa kaloryczność, ale także zredukowana zawartość minerałów, które w tym okresie często powodują tworzenie się kamieni moczowych. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że przyczyny kamicy moczowej u kotów charakteryzują się złożonością, a do tego jak dotąd nie udało się ich w pełni wyjaśnić. Żywienie kotów po wysterylizowaniu powinno odpowiadać przede wszystkim potrzebom samych zwierząt, stąd też dużą rolę odgrywa sam opiekun i jego regularne obserwacje.

Sterylizacja – dlaczego warto?

Kot poddany zabiegowi sterylizacji wymaga szczególnej troski, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy zabieg ten rzeczywiście jest konieczny. Tymczasem okazuje się, że wynikające z niej zyski w znaczący sposób przewyższają ewentualne koszty, a sterylizacja zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób. Przeciwdziała schorzeniom macicy, jajników, gruczołów mlecznych oraz jąder, jest też sposobem na walkę z problemem bezdomności zwierząt poprzez ograniczenie liczby niechcianych miotów.