jak często powinien jeść kot

Ile i jak często powinien jeść kot?

Ile i jak często powinien jeść kot?

Ile jedzenia na co dzień potrzebuje przeciętny kot? Okazuje się, że dorosły osobnik potrzebuje około 5 gram białka na każdy kilogram należnej masy ciała. Dla kota wychudzonego należy więc dawać więcej białka niż dla kota z nadwagą.

Ile razy dziennie trzeba karmić kota?

Koty domowe, które są mało aktywne na co dzień potrzebują około 40 kcal na dobę na jeden kilogram masy ciała (masy należnej). Udział procentowy składników w suchej masie musi być taki, aby białko stanowiło 50-60%, tłuszcz 30-50%, a węglowodany 5-10%. Optymalny stosunek energii pobieranej z białek powinien być równy energii, która pobierana jest z tłuszczu. Po uwzględnieniu tych czynników jest to dla większości kotów 5,3 gram na kilogram masy ciała. W wielu miejscach wynik ten zaokrągla się to 5 gram.

karmienie małego kota

Należy pamiętać o tym, że karmy suche, które zawierają zboża mają na ogół za małą ilość białka, aby zapewnić kotu odpowiednią ilość aminokwasów, które są niezbędne do procesów regeneracji mięśni, kości czy krwi. Przy tym cały czas się zużywają, a więc nie powodują tycia. W tej sytuacji jest więc wybór – kot ma niedobór białek, aby nie doszło do jego nadwagi (niedożywienie w zakresie białek) lub kot ma odpowiednią ilość białek, ale i nadwagę. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zmiana karmy na bezzbożową z białkiem zwierzęcym  na poziomie minimum 42% oraz z tłuszczami na poziomie minimum 18%. Takich karm jest na polskim rynku dość sporo. Karmy mokre mają również niekiedy dość dużą ilość węglowodanów, ale na ogół i tak mniej niż karmy suche. Wynika to z technologii produkcji oraz cięcia kosztów, w końcu karma sucha ma być tańsza od mokrej, a przy tym przynosić zysk jej producentowi.

Ile razy dziennie karmić kota?

Czasami w internecie i nie tylko można spotkać się z informacją, że dorosłego kota wystarczy karmić 1-2 razy dziennie. Koty są zwierzętami wytrzymałymi, które potrafią znieść wiele. Wytrzymają również i taki sposób karmienia, ale to na ogół wynika z wygody jego właściciela, a nie potrzeb samego kota, które są zgoła inne. Koty, które żyją w naturze jedzą od kilku do nawet kilkunastu posiłków dziennie. Przede wszystkim są to porcje niewielkie. Poza tym należy pamiętać, że koty mają bardzo małe żołądki, które mocno wypełnione (kot, który je rzadko, musi zjeść sporo pokarmu) nie trawią do końca prawidłowo i nie wykorzystują wielu cennych składników. Tymczasem wiele kotów nie jest karmionych mięsem, a gotowymi karmami, które zawierają spore ilości bezwartościowego wypełniacza. W takiej sytuacji dieta kota pozostawia wiele do życzenia i nie wpływa dobrze na jego zdrowie. Dlatego kota o wiele lepiej jest karmić częściej, a mniejszymi porcjami. Wymaga to nieco więcej czasu, ale przynosi spore korzyści