kot z zapaleniem trzustki

Jak poradzić sobie z zapaleniem trzustki u kota?

Jak poradzić sobie z zapaleniem trzustki u kota?

Trzustka znajduje się pod kocim żołądkiem. Pełni podobne funkcje jak u wszystkich ssaków. Wytwarza insulinę, glukagon oraz hormony metaboliczne, które odpowiadają za zarządzenie poziomem cukrów we krwi. Zajmuje się także produkcją soku trzustkowego, który wspomaga procesy trawienne w jelicie. Budowa anatomiczna kotów, naraża te zwierzęta na powikłania związane z zapaleniem trzustki. Ponieważ ich przewód trzustkowy łączy się z przewodem żółciowym, u kotów często ma miejsce współwystępowanie stanów zapalnych trzustki i wątroby.

Choroby trzustki u kotów są bardzo niebezpieczne. Mogą mieć konsekwencje w postaci częściowej martwicy komórek oraz cukrzycy wtórnej. Obumarłe komórki trzustki uwalniają wiele substancji katabolicznych, które mają silnie toksyczne działanie na organizm kota (stan zapalny może objąć całe ciało).

Leczenie objawów zapalenia trzustki polega na dostarczeniu do organizmu elektrolitów poprzez podanie kroplówki. Jej celem jest wzmocnienie organizmu oraz oczyszczenie go z toksyn. Nie jest natomiast zalecana głodówka, ponieważ zwiększa ryzyko śmierci kota wskutek podwyższania się stężenia lipidozy wątrobowej. Ważne jest, aby kot miał dostęp do czystej wody. Gdy odmawia on picia, należy zastosować odpowiednie zachęty lub samodzielnie napoić pupila.

Zapalenie trzustki u kota – dieta

Stan zapalny nerek może powodować brak apetytu u pupila. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ osłabia jego organizm i niekorzystnie wpływa na stan wątroby. Dlatego warto zachęcić go do jedzenia, podając mu ulubione przysmaki. Nie wolno natomiast karmić kota siłą.

jak karmić kota z zapaleniem trzustki

Kot, które są w złym stanie zdrowia, podczas leczenia u weterynarza powinny być żywione enteralnie. Polega to wprowadzeniu sondy poprzez nos kota, która dozuje mu odpowiednie porcje substancji pokarmowych. Chociaż jest to metoda stresująca dla kota, pozwala odpowiednio odżywić jego ciała i pomóc mu przeżyć. Jest to ważny element leczenia zapalenia trzustki, który pozwala wraz z odpowiednim lekami spowolnić proces degradacji komórek trzustki. Skutkuje to poprawą zdrowia kota oraz powrót apetytu.

Inną metodą jest podawanie środków zawierających cyproheptadynę lub mirtazapinę, które silnie oddziałują na zwiększenie apetytu kota. Jednak ich stosowanie może mieć skutki uboczne, dlatego to lekarz decyduje o ich włączeniu w proces leczenia.

Przewlekłe zapalenie trzustki u kota – dieta

Zwierze z pancreatitis powinno spożywać lekkie, a jednocześnie odżywcze (o odpowiedniej ilości kalorii) pokarmy, charakteryzujące się jednocześnie niską zawartością tłuszczy. Warto skorzystać z gotowych karm weterynaryjnych dla zwierząt z zapaleniem trzustki. Na rynku istnieje szereg produktów tego typu. Zawierają one odpowiednie ilości witamin i minerałów, są bogate w przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich podawanie pupilom jest łatwe. Lekarz może także zalecić karmienie kota przy użyciu dodatkowych odżywek oraz tabletek z enzymami trzustkowymi.

Kot, u którego zdiagnozowano zapalenie trzustki musi przebywać na specjalnej diecie do końca swojego życia. W innym wypadku może nastąpić nawrót objawów choroby.