karmienie kota po sterylizacji

Jak prawidłowo karmić kota po sterylizacji?

Jak prawidłowo karmić kota po sterylizacji?

Zarówno mówiąc o sterylizacji, jak i o kastracji, mamy na myśli zabiegi, które są nie tylko jednymi z najpopularniejszych, ale i najczęściej polecanych opiekunom kotów. Oczywiście, opiekun musi mieć świadomość tego, że po zabiegu kot będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji, a także przemyślanego karmienia.

Samej sterylizacji koty domowe poddaje się z przynajmniej kilku powodów. Kotki dzięki temu zabiegowi mają mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego, znacznie rzadsze stają się też infekcje macicy. Kocury przestają odczuwać potrzebę znaczenia moczem terenu, na którym panują.

Jak sterylizacja i kastracja wpływają na koci organizm?

Zabieg sterylizacji przyczynia się do tego, że zmienia się kocia gospodarka hormonalna. Jednocześnie spowolnieniu ulega jego metabolizm. Nic więc dziwnego, że zarówno koty kastrowane, jak i sterylizowane powinny być karmione w specjalny sposób. Bardzo często one same wykazują się tendencją do przyjmowania większej ilości pożywienia, co może skutkować otyłością i nadwagą.

Zabieg sterylizacji zwiększa też ryzyko pojawienia się chorób związanych z dolnymi drogami moczowymi, w tym kamieni moczowych, co jest konsekwencją zakwaszenia moczu. Pewnym problemem staje się też wzrost wysycenia moczu jonami, które tworzą kryształy i obecność tych czynników, które są w stanie zahamować wspomniany proces. Jeśli dopuścimy do pojawienia się nadwagi, zwierzę stanie się mniej ruchliwe, a to przyczyni się do tego, że rzadziej będzie się pojawiać przy misce z wodą. Konsekwencją takiego stanu rzeczy często bywa pojawienie się kamienia.

jak karmić sterylizowanego kota?

Jak karmić kota po sterylizacji

Jeśli będziemy przywiązywać odpowiednio dużą wagę do wyboru karmy dla kota po sterylizacji, możemy mieć pewność, że uda się nam utrzymać prawidłową masę jego ciała, a tym samym zminimalizujemy ryzyko pojawienia się kamieni moczowych. Problem otyłości dotyczy zwłaszcza samic, te bowiem z natury wykazują się większą skłonnością do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Profilaktyka otyłości oraz chorób układu moczowego jest bardzo ważna, nie jest to jednak jedyna kwestia, jaką należy poruszyć. Należy pamiętać i o tym, że zabiegi kastracji i sterylizacji kotów są obecnie wykonywane znacznie wcześniej niż kiedyś, a co za tym idzie, dobierając dla nich karmę należy mieć na uwadze ich potrzeby żywieniowe zgodne z wiekiem.

Czym karmić kota po sterylizacji?

Dziś dość powszechnie sterylizuje się nawet te koty, które nie mają jeszcze nawet dwunastu miesięcy. Dobra karma dla kota po sterylizacji posiada składniki, które są niezbędne na tym etapie wzrostu, gwarantuje więc nie tylko ochronę przed nadwagą, ale i prawidłowy wzrost kota.

W sprzedaży dostępne są jednak również karmy dla dojrzałych kotów sterylizowanych. I one uwzględniają potrzeby zwierzęcia po takim zabiegu, są jednak również dostosowane do charakterystycznych dla kotów potrzeb żywieniowych wynikających z ich wieku. Poprawiają zarówno kocią kondycję, jak i stan kociej skóry i sierści. W sprzedaży są też dostępne karmy pozwalające na uporanie się z problemem kociej nadwagi.