prawidłowe żywienie kociąt

Jak prawidłowo żywić kocięta?

Jak prawidłowo żywić kocięta?

Kocięta mają przed sobą wiele trudnych zadań, a jednym z nich jest zdobycie odpowiedniego wzrostu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ich życia osiągają nawet 75 procent ich docelowej masy ciała, nic więc dziwnego, że ich żywienie powinno mieć dla nas szczególnie duże znaczenie.

Karmienie małego kota

Tym, co zwraca na siebie uwagę w przypadku karmy dla kociąt, jest przede wszystkim duża ilość białka będącego najważniejszym materiałem budulcowym organizmu niezbędnym dla jego odpowiedniego wzrostu. Karma dla kociąt odznacza się jednak także wyższym poziomem innych składników mineralnych takich, jak choćby fosfor, wapń, magnez oraz cynk.

Koty to mięsożercy, nie powinniśmy więc zapominać o tym, że mięso niezmiennie jest jednym z najważniejszych elementów ich diety. Świeże mięso wydaje się w tym kontekście szczególnie ważne, dostarcza bowiem kotom tauryny niezbędnej tak dla dobrego wzroku, jak i właściwej pracy serca. Karma dla kociąt powinna być też bogata w witaminę A, którą można znaleźć choćby w rybiej wątrobie oraz oleju.

karmienie małego kotka

Karmienie małego kota – ile razy dziennie?

Choć kocięta mają ogromny apetyt, należy pamiętać, że ich żołądki wcale nie są zbyt duże. Warto więc podawać im jedzenie dość często pamiętając jednak, aby były to niewielkie tylko porcje. Już po odsadzeniu kociak zwykle potrzebuje przynajmniej czterech posiłków w ciągu dnia, jeśli jednak nie mamy możliwości dostosowania się do tego schematu karmienia, nic się nie stanie, gdy ograniczymy się do trzech posiłków przy zapewnieniu kotu odrobiny suchej karmy i przekąski. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się też w takim przypadku sterowany czasowo dozownik. Im kot jest starszy, tym rzadziej powinien być karmiony, dobrym pomysłem jest więc stopniowe ograniczanie posiłków do trzech w ciągu dnia. Jedno jest przy tym pewne, choć koty mają zróżnicowane nawyki żywieniowe, przeważnie nie radzą sobie najlepiej, gdy mają jeść jeden tylko posiłek w ciągu dnia, należy więc unikać tego schematu karmienia.

Jak najlepiej karmić kocię?

Koty dość łatwo wyrabiają sobie pewne nawyki związane z żywieniem, jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, zalecane jest karmienie kociaka dokładnie w tym samym miejscu i o tej samej porze. Miejsce powinno być przy tym możliwie jak najcichsze, oderwane od domowego zgiełku i niepotrzebnego zamieszania. Dla kata ważna jest przy tym nie tylko sama karma, ale i sposób jej podania, wskazana jest więc czysta miska. Najlepiej, jeśli jest ona ceramiczna lub metalowa i nie jest przesadnie głęboka.

Dobrze jest też zwracać uwagę na to, aby miska nie znajdowała się zbyt blisko kuwety, jeśli zaś w naszym domu mieszka więcej niż jeden kot, ich miski nie powinny znajdować się też przesadnie blisko siebie. Gdy podajemy kotu wilgotną karmę, optymalną jest sytuacja, w której ma ona temperaturę otoczenia, w którym się znajduje. Pozwala to na uzyskanie bardziej atrakcyjnego jej zapachu, a i sam kot na tym zyskuje, trawi ją bowiem z większą łatwością. Warto też pilnować, aby nie leżała w misce dłużej niż trzy godziny i nie stała się przestrzenią idealną dla namnażających się bakterii.