jak żywić małego kota

Jak prawidłowo żywić małego kota?

Jak prawidłowo żywić małego kota?

Odpowiedni sposób odżywiania ma ogromne znaczenie na każdym etapie kociego życia. Zarówno koty dorosłe i starsze, jak i kocięta mają specyficzne dla siebie potrzeby żywieniowe, a opiekunowie muszą reagować na nie dopasowując do nich serwowany kotom pokarm. Coraz częściej zwraca się przy tym uwagę na etap wzrostu jako przełomowy dla każdego kota.

Jak karmić 3 miesięcznego kota?

Gdy kot ma trzy miesiące, wyjątkowo duże znaczenie ma to, aby podawany mu pokarm był nie tylko wartościowy, ale i zbilansowany dostarczając organizmowi wszystkich tych składników odżywczych, które są mu niezbędne. Kocięta potrzebują sporych ilości białka i tłuszczu, a także więcej wapnia niż koty dorosłe.

Jeśli chcemy wiedzieć, czy kot jest karmiony prawidłowo, powinniśmy zadać sobie przede wszystkim pytanie o to, czy właściwie przybiera on na wadze. Kocięta wykazują się dużą aktywnością, a i sam proces wzrostu zabiera im sporo energii, nic więc dziwnego, że potrzebują kalorycznego pokarmu. Kontrola masy ciała jest jednak ważna nie tylko dlatego, że często podaje im się pokarm zbyt ubogi, ale i dlatego, że kocięta bywają również przekarmiane, co w przyszłości może zaowocować nadwagą.

Choć duże znaczenie ma tu zarówno rasa, jak i etap wzrostu, szacuje się, że dzienny przyrost masy wynosi od 10 do 30 gramów. W przypadku wątpliwości warto skonsultować je z weterynarzem. Co do zasady, etap wzrostu kończy się w dwunastym miesiącu życia, choć koty większe potrafią rosnąć dłużej, choć tempo wzrostu jest u nich wolniejsze.

karmienie kociąt

Jak często karmić 3 miesięcznego kota?

W pierwszym okresie swojego życia jedynym pokarmem kociąt jest mleko mamy. Stąd też przez pierwsze cztery tygodnie nie zaleca się wprowadzania im innych produktów. Mleko kotki odznacza się dużą zawartością białka, dzięki czemu kocięta szybko rosną. Jeśli musimy zadbać również sami o  karmianie małego kota, jedynym naprawdę bezpiecznym rozwiązaniem jest specjalny preparat zastępujący matczyne mleko. Początkowo musi się to odbywać, za pomocą butelki i smoczka.

W czwartym tygodniu swojego życia kocięta są powoli odstawiane od mamy, a my możemy zacząć podawać im pokarmy stałe. Jeśli kotki są jeszcze malutkie, powinny być to niewielkie ilości mokrej karmy, choć początkowo mogą być to po prostu chrupki rozcieńczone w wodzie. Pokarm dla małego kotka powinien być serwowany najpierw na palcu, a potem w płaskiej miseczce, aby kot z wolna nauczył się zarówno zlizywać pokarm, jak i gryźć go. Kotki często jeszcze przez jakiś czas szukają wsparcia u mamy.

Nie powinniśmy zapominać i o tym, że małe kotki mają być karmione przede wszystkim pokarmem wysokiej jakości. Opiekun musi też zwracać uwagę na jego skład. Układ trawienny kotka jest jeszcze niedojrzały, a to wiąże się z obowiązkiem jego szczególnego traktowania. Z czasem należy też dążyć do tego, aby udział pokarmów stałych w kociej diecie był coraz większy. Im kot jest starszy, tym większa może być też ich różnorodność. Kotek powinien zapoznać się zarówno z różnymi smakami pokarmu, jak i z jego zróżnicowaną konsystencją.