mokra karma dla kota

Jaką mokrą karmę dla kota kupić?

Jaką mokrą karmę dla kota kupić?

Niekiedy koty nie lubią suchego pokarmu i marudzą w czasie jedzenia nawet gdy jest to najlepsza sucha karma dla kota. W takiej sytuacji warto postawić na karmę mokrą, przynajmniej jako dodatek do diety podstawowej. Jednak jak wybrać tę odpowiednią?

Karmy mokre są czasami stosowane przez właścicieli kotów jako dodatek do podstawowej diety kota, a więc do suchej karmy. Niektóre koty, które nie są przyzwyczajone do małego do suchej karmy, nie lubią jej. W takiej sytuacji suche granulki doskonale może zastąpić karma mokra. Oprócz tego można mieszać pokarm suchy z mokrym.

Najlepsza mokra karma dla kota

Zwolennicy mokrych karm są zdania, że w przypadku kotów, które mają często problemy z pęcherzem moczowym i nerkami, ważna jest duża ilość wody. Niestety nie wszystkie koty o tym wiedzą i piją zdecydowanie za mało. Wówczas mokra karma stanowi dodatkowe źródło wody w diecie.

Na opakowaniu każdej karmy znajduje się informacja dla jakiego zwierzaka jest ona przeznaczona (wiek, problemy zdrowotne itd.) i jej dawkowanie. Poza tym kluczowe znacznie ma skład karmy,

Jaka najlepsza mokra karma dla kota?

Warto wiedzieć, że składnik wymieniony jako pierwszy jest tym, którego w produkcie jest procentowo najwięcej. Lista komponowana jest w sposób malejący.

Mięso

Koty są zwierzętami mięsożernymi, a więc im więcej mięsa w karmie, tym dla nich lepiej. Zawartość mięsa na ogół podawana jest w procentach. Mięso opisywane jest na różne sposoby:

  • mięso np. kurczak, wołowina czy indyk,
  • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso i zwierzęce produkty uboczne),
  • ryby i pochodne ryb (łosoś, makrela, tuńczyk, krewetki).

Im więcej mięsa w karmie, tym lepsza jest jej jakość. Podobnie jest zresztą w przypadku karm suchych. Najlepiej oczywiście wybierać karmy bezzbożowe dla kotów.

dobra karma mokra dla kota

Inne składniki karmy

Wiele wilgotnych karm dla kotów w swoim składzie zawiera zboża. Czasami ich producenci na opakowaniu nie wymieniają nazw konkretnych zbóż. Czasami jednak pojawiają się informacje, że w danej karmie znaleźć można np. ryż. Często też na etykiecie napisane jest, że produkt zawiera substancje pochodzenia roślinnego lub roślinne ekstrakty białkowe. Eksperci są zdania, że karmy bez składników roślinnych są dla kotów o wiele lepsze. W końcu są to zwierzęta mięsożerne. Warto więc szukać karm, które zawierają w zasadzie samo mięso.

Czasami w karmach mokrych dla kotów znaleźć można warzywa – groszek, marchewkę czy dynię. Warzywa są akurat dodatkiem pożądanym. Podwyższają one bowiem wartość odżywczą karmy i dostarczają do organizmu kota cennych witamin. Są ponadto źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na procesy trawienne organizmu.

Niekiedy karmy dla kotów zawierają też jajko. To składnik bardo wartościowy, gdyż jajka są naturalnym i zarazem łatwo przyswajalnym źródłem białka zwierzęcego. Muszą być jednak ugotowane na twardo, bo surowe jajko dla kotów jest szkodliwe. W niektórych karmach dla kotów jajka są podawane w całości, od razu więc widać, że dany produkt zawiera jajko i to ugotowane na twardo. Są one zresztą najczęściej specjalnie oznaczone już na samym opakowaniu np. na puszce.