karmienie i opieka nad kociętami

Osierocone kocięta – opieka i karmienie strzykawką

Osierocone kocięta – opieka i karmienie strzykawką

Wiosna i lato to szczególny okres w ciągu całego roku, kiedy ludzie znajdują w różnych miejscach małe niesamodzielne kocięta. Zazwyczaj są to kotki, które ktoś wyrzucił na śmietnik, podrzucił do piwnicy z zamiarem, że zostaną przez kogoś przygarnięte.

Zdarzają się przypadki, że maluchy odbiera się zupełnie bez sensu wolno żyjącej kocicy, która na pewno poradziłaby sobie z ich wychowaniem. Nie wolno zabierać małych kotów ich matce – to ona jest dla nich najtroskliwszą i najlepszą opieką.

Oczywiście, można ocalić życie niesamodzielnym kotkom, wykarmiając je, wtedy kiedy mama kociąt umiera lub brakuje jej pokarmu.

Niesamodzielnym kociątkom (od 1. dnia do 4.-5. tygodnia życia) należy pomóc w następujący sposób:

  • karmienie specjalnym mlekiem – proszkowane mleko można zakupić w lecznicach dla zwierząt, musi mieć ono skład mleka podobny do mleka kotki (woda: 82,4%, białko: 7-9,5%, tłuszcz: 4,8-6,8%, węglowodany – laktoza, czyli cukier mleczny: 4,8-10%). Płyn powinien być ciepły (jego temperatura powinna wahać się w granicach 37-38°C), nie trzeba go gotować. Takie mleko powinno być podawane zawsze jako świeże. Na rynku dostępne są również gotowe produkty tego typu – należy zawsze przygotowywać je według wskazówek producenta,
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury w gnieździe i jego lokalizacja – malutkie koty muszą przebywać w ciepłym środowisku. W 1. tygodniu życia kociąt temperatura w miejscu ich przechowywania powinna wynosić 30-32°C. Wynika to z faktu, że biologiczna regulacja temperatury ciała kotów nie jest jeszcze do końca wykształcona, więc łatwo mogą zachorować. Do 4. tygodnia życia wysokość temperatury w schronieniu kociąt powinna wynosić 30°C. Gniazdo najlepiej jest stworzyć w cichym i ciepłym miejscu, np. w pudełku kartonowym, które wyścielić należy delikatną tkaniną (dodatkowo pudełko można okryć tkaniną do 2/3 wielkości).

karmienie kota strzykawką

Karmienie kota strzykawką

Małe kocięta należy karmić z ostrożnością i w szczególny sposób. Temperatura pokarmu musi wynosić 37-38°C (jeśli będzie zbyt ciepły lub za zimny, to mogą wystąpić biegunki). Do podawania pokarmu można wykorzystywać strzykawkę, pipetę czy małą butelkę ze smoczkiem (trzeba zwrócić uwagę na otwór w smoczku – nie może być za wielki, bo grozi to przedostaniem się płynu do dróg oddechowych, a w konsekwencji uduszeniem kotka).

Każdy kotek powinien mieć osobną pipetkę czy buteleczkę. Żeby utrzymać czystość, można owinąć zwierzę w ręcznik. Najwygodniejszą pozycją do karmienia jest trzymanie malucha na kolanach. Aby umożliwić kociakowi instynktowne uciskanie podczas jedzenia, trzeba podłożyć dłoń pod jego nóżki.

Bardzo istotnym elementem w karmieniu kociąt jest również masaż brzuszka. Obowiązkowo po każdym posiłku trzeba masować brzuch w kółeczko, w kierunku odbytu. Czynność ta pobudza jelita do pracy i ułatwia wypróżnianie (kotka wykonuje tę pracę, liżąc maluchy).

Toaletę kociąt należy wykonywać za pomocą ciepłej wody i wacików (najpierw myjemy pyszczek, a następnie kuperek). Kotki wycieramy do sucha miękkim jednorazowym papierowym ręcznikiem albo delikatnym papierem toaletowym. W pielęgnacji maluchów może nas również wspomóc opiekuńcza i przyjazna kotka albo suka.