karmienie kota brytyjskiego

Prawidłowe karmienie kota brytyjskiego

Prawidłowe karmienie kota brytyjskiego

Koty brytyjski nazywany niekiedy Brytyjczykiem to największy krótkowłosy kot świata. Rasa ta pochodzi  jak sama nazwa wskazuje z Wielkiej Brytanii, ale jej korzenie sięgają Egiptu, gdzie koty te były wykorzystywane jako koty polujące na szkodniki,.

Jak karmić kota brytyjskiego?

Obecnie w sklepach znaleźć można ogromny wybór karm dla psów i kotów. To oczywiście spore ułatwienie dla ich właścicieli. W zasadzie takie karmy można podzielić na karmy suche i mokre, które są podawane w puszkach i saszetkach. Wiele osób uważa, ze najlepszym rozwiązaniem są karmy suche. Zawierają bowiem wszystkie niezbędne dla kota składniki. Podawane suchego pokarmu kotom nie wymaga już żadnego dodatku, ale musi być to karma naprawdę wysokiej jakości. Dlatego podczas dokonywania wyboru, należy zawsze czytać podany na opakowaniu skład. Dobrej jakości karmy zawierają minimum 30% mięsa w swoim składzie, a przy tym relatywnie niewielką ilość węglowodanów (kukurydzy, si i zbóż) oraz małą ilość białka pochodzenia roślinnego czy konserwantów. Dieta oparta na suchej karmie ma jeszcze jedną zaletę – zmusza kota do gryzienia chrupek, co zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.

Podczas zakupu suchej karmy należy kierować się nie tylko jej jakością, ale i przeznaczeniem. Inne kary są bowiem przeznaczone dla kociąt, a inne dla kotów dorosłych. W sklepach są poza tym specjalne karmy dla kastratów oraz dla kotów brytyjskich właśnie.

dieta dla kota brytyjskiego

Dietę kota zawsze wzbogacić można o karmy mokre. Co ciekawe niektóre koty w ogóle nie chcą jeść karmy suchej. Karmy mokre to na ogół dania mięsne zamknięte w puszkach i saszetkach. Również i w tym przypadku bardzo ważna jest ich jakość.

Co można podawać do jedzenia kotu brytyjskiemu? Oczywiście, zawsze dobrym pomysłem jest mięso. Może być to mięso surowe lub sparzone. Koty przepadają za wołowiną i cielęciną, ale podawać im można także drób. Niezbyt często, 1-2 razy na tydzień kotu można dać do jedzenia podroby, ugotowaną rybę, żółtko, serek czy śmietanę. Niektóre koty lubią też warzywa – marchewkę, groszek czy ziemniaki. Nie wolno ich oczywiście doprawiać. Pokarm dla kota musi mieć temperaturę pokojową, a więc nie wolno go podawać od razu z lodówki.

Co jakiś czas kotu należy podawać specjalne pasty odkładzające czy specjalny pokarm, który zawiera składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym zwierzaka. Koty brytyjskie są zwierzętami czystymi, które sporo czasu poświęcają na wylizywanie futerka. Połykają niestety w tym czasie sporo sierści, która w przewodzie pokarmowym może tworzyć zbite kule włosowe. Część kul jest wydalana z organizmu razem z kałem czy wymiocinami. Niektóre mogą jednak zalegać w żołądku i szkodzić zdrowiu kota, a niekiedy stanowić zagrożenie dla jego życia. Trawienie ,można poprawić poprzez jedzenie trawy, co czynią chętnie koty wychodzące na zewnątrz.