prawidłowe karmienie wykastrowanego kota

Prawidłowe karmienie kota kastrata

Prawidłowe karmienie kota kastrata

Kastracja i sterylizacja zmienia temperament kota oraz chemię jego organizmu. Sporo zmienia się w samym procesie trawiennym. Dlatego konieczna jest zmiana diety, aby nie doszło do nadwagi u zwierzaka.

Skutki uboczne zabiegu kastracji/sterylizacji

Zabieg sterylizacji czy kastracji to popularne sposoby ograniczania populacji zwierząt domowych. Procedura ta powoduje jednak spore zmiany w gospodarce hormonalnej kota i sprzyja otyłości. Dlatego należy u zwierząt po zabiegu zmodyfikować dietę.

Zwierzęta sterylizowane i kastrowane wykazują w ciągu roku od zabiegu średni wzrost masy o 31%. Mają też większą tendencję do przybierana na wadze. Dotyczy to w dużej mierze kotek.

Karmienie kota po kastracji

Koty po sterylizacji  i kastracji mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Jednak ich apetyt rośnie. Dlatego konieczna jest zmiana w diety. Zmianie ulec musi przede wszystkim ilość przyjmowanej energii metabolicznej. Zapotrzebowanie energetyczne dorosłego kota wynosi od 70 do 90 kcal na kilogram masy ciała na dzień, w zależności od jego trybu życia.

Jak karmić kota po kastracji?

W przypadku kotów kastrowanych i sterylizowanych porcja zmniejsza się nawet o połowę. W tym przypadku średnie zapotrzebowanie wynosi od 40 do 45 kcal na kilogram masy ciała na dobę.

Dieta to nie wszystko

Czasami nawet tak duże ograniczenie kaloryczności posiłków nie jest w stanie uchronić kota przed otyłością. Dlatego należy kontrolować jego masę przed zabiegiem i ważyć go regularnie już po zabiegu. W zależności od aktualnej wagi, konieczna może być modyfikacja jego diety.

dieta kota kastrata

Nie ma bowiem jednego składnika odżywczego, który odpowiadałby za otyłość u kotów. Dieta po zabiegu sterylizacji czy kastracji nadal musi być pełnowartościowa. Ważna jest ilość podawanego zwierzakowi pokarmu. Warto czytać etykiety pokarmów komercyjnych. Ilość pożywienia warto dostosować do wagi kota, ale nie przekraczając przy tym zaleceń ze strony producenta. Znaczenia nie ma natomiast to czy kotu podaje się karmę suchą czy mokrą. Na rynku wybór jest spory.

Czym karmić kota po kastracji

Karma przeznaczona dla kotów po zabiegu sterylizacji czy kastracji musi zawierać składniki zapobiegające rozwojowi nadwagi, problemom z nerkami, chorobom wieku starczego itd. W karmach gotowych muszą się więc znaleźć składniki takie jak białka (w zwiększonej ilości – sprzyjają zachowaniu i rozwojowi masy mięśniowej), fosfor (mniejsza ilość niż zwykle, wspomaga on pracę nerek), a także przeciwtuleniacze (odpowiadają za stawy i powodują utrzymanie witalności).

Dieta domowa

Te same zasady obowiązują, kiedy kot karmiony jest w sposób domowy. Ograniczyć trzeba wówczas kaloryczność posiłków. W tym przypadku wystarczy stosować si.ę do zaleceń dietetyka. Warto przygotowywać potrawy pełnowartościowe, a przy tym niskokaloryczne. Białko i tłuszcze wysokiej jakości znaleźć można w mięsie. Warto natomiast zrezygnować z podrobów. Do diety powinno się wprowadzić sporą ilość warzyw, w tym przypadku ograniczeniu ulega bowiem energetyczność posiłku.