sucha karma dla kota

Sucha karma dla kota – jaką wybrać dla naszego Mruczka?

Sucha karma dla kota – jaką wybrać dla naszego Mruczka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co kupowałyby ich własne koty, gdyby tylko dać im prawo do decydowania w tej sprawie. Najlepsza mokra karma dla kota, czy może sucha? Z pewnością jego wybór padłby na suchą karmę, pod warunkiem jednak jej dopasowania tak do wieku kota, jak i jego specjalnych potrzeb. Jak zatem wybrać tą najbardziej odpowiednią?

Najlepsza sucha karma dla kota

Koty są zwierzętami mięsożernymi, nic więc dziwnego, że ich potrzeby żywieniowe są ściśle określone. Co do zasady, im więcej mięsa znajduje się w ich pożywieniu, tym lepiej. Jeśli więc decydujemy się na podawanie im suchej karmy, musimy mieć świadomość tego, że mięso nie jest wcale jej jedynym składnikiem. Na szczęście, wśród tych pozostałych także można znaleźć takie, które odpowiadają kocim potrzebom.

O najważniejszych informacjach na temat suchej karmy można dowiedzieć się po analizie jej opakowania. Możemy dowiedzieć się z niego, kto jest jej producentem, jakie koty mogą po nią sięgać, a także, w jakich dawkach karma taka powinna być podawana. To jednak lista wchodzących w jej skład elementów wydaje się informacją o kluczowym znaczeniu. Warto się z nią zapoznać, pozwoli to bowiem na ocenę jej rzeczywistej jakości.

Najlepsza sucha karma dla kota

Gdy analizujemy listę składników powinniśmy mieć świadomość tego, że producentów karm obowiązują pewne zasady. Już od jakiegoś czasu składnikiem otwierającym listę musi być więc ten, którego w karmie znajdziemy najwięcej. Kolejne zwykle pojawiają się w kolejności malejącej. Zawartość mięsa, a więc informacja, która interesuje nas najbardziej, jest podawana w procentach i jest powiązana z nazewnictwem wykorzystywanym przez zdecydowaną większość producentów. Oczywiście, producent nie musi podawać składu procentowego, w takim przypadku więc kluczowe znaczenie ma to, czy mięso znajduje się na pierwszym miejscu.

karma sucha dla kota

Wcale nie mniej istotne wydaje się to, z jakim mięsem mamy do czynienia. Ponownie okazuje się, że wielu producentów podaje tego rodzaju dane w specyficzny dla siebie sposób. Możemy więc otrzymać informację o świeżym mięsie, mięsie jako takim, mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, suszonym mięsie, mięsie dehydratyzowanym, mączce mięsnej oraz o mięsie wstępnie trawionym enzymami. Co do zasady, im więcej w karmie jest świeżego mięsa, tym bardziej jest ona wartościowa.

Kolejnym krokiem podczas analizy zawartości karmy jest upewnienie się, czy w jej skład wchodzą także owoce i warzywa. Ich obecność ma wyjątkowo duże znaczenie, podnosi bowiem wartość odżywczą karmy. Nie można nie docenić i tego, że są one bogate w błonnik pokarmowy wspomagający koci proces trawienia.

Czasem w składzie suchej karmy możemy też spotkać taurynę, a więc aminokwas, który w naturalnej postaci pojawia się w mięsie. Tauryna wspiera kocie serce, należy jednak pamiętać, że jego organizm nie jest zdolny do samodzielnego jej wytwarzania. Wyjaśnia to, dlaczego tak ważne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Obecność tauryny może być jednak dla nas sygnałem alarmowym. W przekonaniu większości specjalistów już sama obecność jej w mięsie powinna być wystarczająca.